17. 8. 2007

Římskokatolický farní úřad v Úvalech

Úvaly neměly dlouhá léta samostatnou farnost. Do roku 1343 nejprve patřily k farnosti v Horkách, po husitských bouřích pak k farnosti tuklatské. Když byla v roce 1734 obnovena hradešínská fara, byly Úvaly přifařeny k Hradešínu. Pro poměrně velkou vzdálenost a špatné cesty na Hradešín žádali úvalští osadníci o zřízení samostatné duchovní správy. Jejich žádosti vyhovělo ministerstvo kultury dne 10. října 1856 a c.k. rakouské místodržitelství dne 20. října 1856. Po založení farnosti bydlel z počátku místní farář v nájmech. Po delším jednání a hledání vhodného místa pro faru zakoupila obec od manželů Tomáše a Marie Janouškových statek č.p. 45 za 4.400 zlatých. Na náměstí byla vystavěna jednopatrová budova z kamene nákladem 6.115 zlatých Na stavbu farního úřadu přispěl císař Ferdinand I. částkou 400 zl., patron kostela kníže Alois Josef II. z Lichtenštejna 1.500 zl., občané městyse 2.656 zl. Zbytek do 6.115 zlatých byl zajištěn prodejem farních pozemků. Skutečné výdaje byly podstatně nižší, neboť hospodáři zapůjčili povozy na dopravu kamene zdarma.

Od roku 1856 do roku 2004 působilo v samostatné římskokatolické farnosti 8 farářů. Do historie farnosti se nejvýrazněji zapsal P. Alois Dostál, zejména svojí literární a divadelní tvorbou. Napsal více než 100 povídek a románů a několik divadelních her, které byly publikovány u nás a v českých spolcích v Americe. Spolupracoval se spolky, přednášel, vedl divadlo pro děti i dospělé. Jeho literární činnost byla oceněna ministerstvem školství. 14. června 1936 mu byla na farním úřadě slavnostně odhalena busta.